Forum.Sarzyna.Info

Forum Mieszkańców Miasta i Gminy Nowa Sarzyna
Dzisiaj jest czw lis 21, 2019 1:22 am

Strefa czasowa UTC+01:00

Forum zablokowane  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Forumowicz
Awatar użytkownika

http://www.sarzyna.info/2014/03/03/sesj ... 3-02-2014/

"Z prądem rzeki płyną tylko martwe ryby..."

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Rzadko oglądam relacje z sesji MiG NS tym razem obejrzałem i nie żałuję.
Głosy w dyskusję niektórych radnych można by skwitować powiedzeniem (wezwaniem) jakiego w takich sytuacjach używa pewien mój znajomy a mówi on (głosem zrezygnowanym) „MATKO BOSKA !”
Panowie ja wiem że rozpoczęła się kampania wyborcza, że wyznajecie zasadę cokolwiek się powie to będziecie widziani w lokalnej TV itd. Ja jednak w tym przypadku podpowiem wam inną radę „jeżeli nie masz nic mądrego do powiedzenia to lepiej się w ogóle nie odzywaj”. Tak jak zawsze irytowali mnie radni których głosu na sesji nigdy nie słyszałem ale za to bardzo sprawnie przekazują mikrofon miedzy występującymi. Po tej sesji doceniłem ich powściągliwość w wypowiadaniu się w sprawach o których nie maja pojęcia lub ich wiedza jest niewielka.
Krótkie wystąpienie wnioskodawcy, argumenty podane prosto, zwięźle kilka slajdów i się zaczęło.
Pierwszy radny występujący w dyskusji popisuje się znajomością topografii ZCh. Że zna rozmieszczenie budynków w ZCh wcale mnie nie dziwi ale panie radny Andrzeju co to wnosi do dyskusji i jakie wątpliwości rozwiały panu udzielone odpowiedzi. Druga część Pana pytania to już całkiem zaleciała PRL-em. Bo pyta pan czy te 21 osób (zatrudnionych dodatkowo w strefie) to będą robotnicy czy księgowi/księgowe ? A jakie to ma dla pana znaczenie ?! Uważa Pan pracę księgowego(ej) za mniej godną szacunku niż robotnika ?!
Drugi występujący radny znany z kontrowersyjnych wystąpień jak zwykle wietrzy spisek. Oskarża ZCh o niepowodzenie projektu „Dymarki”. Szanowny panie radny „co ma piernik do wiatraka” !!! Mógł pan równie dobrze zapytać jak utworzenie strefy ekonomicznej wpłynie na zagrożenie powodziowe w MiG NS. Czy może chytry pomysł ZCh utworzenia strefy ma coś wspólnego z dziwną pogodą tej zimy.
I reprezentantka ZCh i burmistrz tłumaczy panu, że dochody z tytułu wpływu podatkowych w najgorszym wypadku zostaną na dotychczasowym poziomie a najprawdopodobniej wzrosną a pan jakoś nikomu nie ufa i jawi się tu jako jedyny obrońca finansów MiG.
Znów zabiera głos radny znający topografię, wiedzący gdzie znajduje się „budynek 101 B” i zadaje znowu dziwne pytania o jakieś obciążenie instalacji i o ile zmniejszyło się zatrudnienie w 2013 roku. Czy swoją decyzję o podniesieniu ręki „za” uzależniał pan od informacji że instalacja „X” jest obciążona produkcją w 73, 8 % ale jak by było 68,4 % był by pan „przeciw” ?! Co pana interesuje wykorzystanie instalacji skoro ktoś chce wydać w NS kilkadziesiąt milionów, jego kasa jego ryzyko.
Są jeszcze inne pytania, apele, odezwy, prośby itp. radnych mniej lub bardziej pasujące do tematu. Jest rzeczowe tłumaczenie pana burmistrza Rychla jest apel burmistrza Paula i dramatyczna próba zakończenia tego żenującego spektaklu (2 aktorów) radnego Pinderskiego. Dobrze, że po wniosku o zakończenie dyskusji udało się zabrać głos jeszcze radnemu Sroce szkoda tylko, że tak późno bo jego wystąpienie powinno być pierwszym i ostatnim w tej sesji. Pan radny Sroka powiedział to co powinno być stanowiskiem całej Rady (młody człowiek a już taki rozsądny). Mimo popisów radnych, dziwnych pytań, podejrzeń, dziwnego kiwania głową z niedowierzaniem po otrzymywanych odpowiedziach wszyscy radni są „za” wiec po co ten cały cyrk panowie ?!. Z rozmów ze znajomymi wiem że odnieśliście odwrotny skutek do zamierzonego. Zamiast okazać się kompetentnymi, dbającymi o interes mieszkańców okazaliście się … (wręcz przeciwnie).

ps.
Przy okazji wyrażę swoją opinie na szanownych panów radnych „temat dyżurny” ostatnich miesięcy a mianowicie sytuację w „obozie pracy ZCh”. Choć ZCh będą tylko pretekstem do spojrzenia szerzej na miejscowy rynek pracy.
Z całą stanowczością twierdzę że obecna sytuacja w ZCh „różowa” nie jest a uważam że mogła by być ("różowo" w ZCh już było, szkoda tylko że nie wszystkim). Ale czy wy Szanowni panowie radni z wysokości Rady nie widzicie, widzieć nie chcecie, widzicie a udajecie że nie widzicie czy cynicznie gracie sytuacją w ZCh. Jeszcze raz napiszę w ZCh mogło by być lepiej ale czy dobrze jest u innych (przyznaje) mniejszych pracodawców w MiG NS ?! Jeżeli nie wiecie (lub wiedzieć nie chcecie) to ja powiem że jest dużo gorzej niż w ZCH. Czy wy panowie radni robiąc zakupy w miejscowych sklepach większych czy mniejszych myślicie, że zatrudnione tam głównie kobiety chwalą sobie zarobki, świadczenia socjalne, poszanowanie praw pracowniczych itd. Zła sytuacja zatrudnionych nie ogranicza się tylko do sklepów ale śmiem twierdzić sporej części większych czy mniejszych firm w regionie. Przecież tajemnicą publiczną której zdaje się tylko wy nie znacie jest złe traktowanie pracowników przez pracodawców (nie wiem czy wszystkich słyszę tylko głosy negatywne). Traktowanie na tle którego „demoniczny” Stecki (jak zwykło się go przedstawiać) jawi się jako super dżentelmenem. Czy fakt, że w większości firm nie istnieją związki zawodowe (a nie istnieją ze względu na niechęć zarówno pracodawców i pracowników) sprawia, że nie macie pojęcia panowie o opóźnieniach w wypłatach wynagrodzenia, o pracy za najniższą krajową o nieprzestrzeganiu norm czasu pracy, o braku jakichkolwiek świadczeń socjalnych, o złym czasem nawet chamskim odnoszeni się do pracowników, o zatrudnianiu” na czarno”. Macie temat dyżurny w postaci ZCH i czujecie się rozgrzeszeni z niezauważania reszty źle traktowanych i opłacanych pracowników. Przyjrzyjcie się państwo radni sklepom, biurom, firmom, spółką itd. Popytajcie ludzi i dowiedzcie się jak im się pracuje może dowiecie się że oprócz „obozu pracy ZCH” są dziesiątki mniejszych „obozów” może nawet gorszych bo bez związków zawodowych, odezw, artykułów w prasie i apeli Rady MiG.
Oczywiście wiem że patologia w relacjach pracodawca pracownik nie jest tylko w MiG NS ale w całej Polsce (a może i szerzej) ale skoro się już zabieracie za naprawę świata to róbcie to skutecznie a na pewno sprawiedliwie.

ps. 2
Państwo radni posłuchajcie proszę krążących od niedawna po NS plotek (dość prawdopodobnych) mówiących że prawdziwe niebezpieczeństwo dla ZCh może przyjść wcale nie z Warszawy a z innej części Kraju. Oby plotka się nie zmaterializowała bo gdyby nie daj Boże to wpierw z ZCh a potem z MiG NS nie zostanie „kamień na kamieniu”.

Dziękuję za uwagę.

Obrazek

"światło z kolejnym świtem ciągle nazywam życiem"

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Mam kilka pytań:
W jakich firmach chciałbyś widzieć te związki zawodowe ?
Czy jeśli firma ma 10 pracowników to musi być już jakiś związkowiec, który za pieniądze pracodawcy będzie dbał o siebie...tfu, tfu... znaczy o pracowników ?
Ilu jest dużych pracodawców na naszym terenie u których widział byś związkowców ?
Czy zamiast krzykaczy, o prawa pracowników nie powinny dbać sądy ?
Dlaczego firmy mają zapewniać pracownikom jakieś świadczenia socjalne i skąd mają brać na to pieniądze ?
Dlaczego mają płacić więcej niż najniższa krajowa, skoro są ludzie, którzy za takie stawki chcą pracować ?
Dlaczego uważasz że patologia powstaje z winy pracodawcy. Ja się zetknąłem z patologią po obu stronach.
Dodam, że jestem zarówno przedsiębiorcą jak i bywam zatrudniany przez poważne raczej instytucje jako pracownik (w obrębie usług których nie mam w PKD) na umowy zlecenia i inne tzw. śmieciówki, które bardzo sobie cenię i nie mam nic przeciwko nim.

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Mam kilka pytań:
Mam nadzieję że to nie są pytania do mnie :wink:

Obrazek

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Nieee, retoryczne :P

Tytuł:
Forumowicz

Cytuj:
Mam kilka pytań:
Tutaj masz odpowiedzi i nie zadaj głupich pytań.
http://idn.org.pl/sonnszz/zwiazki_zaw.htm

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Podobno głupie mogą być tylko odpowiedzi.
Na pewno niektóre mogą świadczyć o niezrozumieniu tekstu.
Znam pobieżnie ustawę o związkach zawodowych.
Nie ma w niej nawet 20% odpowiedzi na moje pytania.

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

http://blog.sarzyna.info/?p=165

„Zainspirowany wpisem…”

Pewnie chodzi o mnie bo głosu innego Pawła w temacie LII SRM nie zauważyłem. Trochę się bałem, że może coś ze mną „nie teges” bo inni dyskutanci dość płynnie przeszli do innych tematów (o tym później*). Dobrze, że w swoim osądzie trafnym lub nietrafnym nie jestem osamotniony jest nas już dwóch mających rację lub mylących się (zawsze to raźniej :lol: ). Nikt nie zareagował na główny cel zwołanej sesji jakim było (łaskawe) wyrażenie zgody Rady na wydanie przez Ciech nie małych pieniędzy na inwestycje w ZCh. Pominę już „doradztwo” inwestycyjne (według mnie dwóch radnych) bo dobrze opisał to Pan Jacek (przynajmniej w przypadku jednego radnego). Zastanawiam się czy tak samo chętnie i profesjonalnie panowie radni doradzają innym inwestorom w NS. Czy np. pytaliście inwestora z ul. Jana Pawła II w ilu procentach ma wykorzystane urządzenia w swojej piekarni, ilu zatrudnia ludzi, czy zatrudnione osoby to aby nie księgowe itp. Przywołałem tego właśnie inwestora ze względu na rozmach inwestycji (brawo) z żadnego innego powodu. Nie doradzali bo właściciel powiedział by „moje pieniądze, moje decyzje…” i miałby świętą rację. Że w pewnych sytuacjach Państwo nakłada na inwestora obowiązek pytania samorządu czy może zainwestować swoje własne pieniądze to już świadczy o (marnej wg. mnie) jakości prawa.
Po przemyśleniu powodów wystąpień niektórych radnych doszedłem do (może błędnego) wniosku, że w przypadku jednego z nich powodem (może głównym) takiej treści i formy wystąpień była nieodparta potrzeba „przeczołgania” niegdysiejszej przełożonej a nie potrzeba wyjaśnienia czegokolwiek.
Gdzie są obrońcy ZCh ? Nie zauważyli, że jednak Ciech coś robi (według mnie mógł by więcej) ? Na kolejnej sesji zauważyłem, że nie zauważyli. Może ja z braku czasu na oglądanie relacji z sesji nie odnotowałem sprostowania o braku „ pieniędzy na święta” i informacji o wypłacie w marcu rekompensaty za 2013 rok. Medialnie dobrze się sprzedają informacje negatywne, sensacyjne.
Już kiedyś pisałem, że nie jestem i być nie zamierzam „advocatus diaboli” jednoosobowego zarządu ZCh ale rzetelności panowie radni, rzetelności w przekazywani informacji o sytuacji w ZCh !

*
Cytuj:
Tutaj masz odpowiedzi i nie zadaj głupich pytań.
http://idn.org.pl/sonnszz/zwiazki_zaw.htm
Chyba niefortunnym jest twierdzenie, że ustawy są odpowiedzią na zadane pytania (nawet te głupie :wink: ) bo pewna ustawa, najważniejsza zwana z tego powodu zasadniczą mówi między innymi:

Art. 20.
Społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.
Art. 24.
Praca znajduje się pod ochroną Rzeczypospolitej Polskiej. Państwo sprawuje nadzór nad warunkami wykonywania pracy.
Art. 40.
Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.
Art. 68.
Każdy ma prawo do ochrony zdrowia.
Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Warunki i zakres udzielania świadczeń określa ustawa.
Art. 71.
Państwo w swojej polityce społecznej i gospodarczej uwzględnia dobro rodziny. Rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej i społecznej, zwłaszcza wielodzietne i niepełne, mają prawo do szczególnej pomocy ze strony władz publicznych.
Art. 76.
Władze publiczne chronią konsumentów, użytkowników i najemców przed działaniami zagrażającymi ich zdrowiu, prywatności i bezpieczeństwu oraz przed nieuczciwymi praktykami rynkowymi. Zakres tej ochrony określa ustawa.
Art. 70.
Władze publiczne zapewniają obywatelom powszechny i równy dostęp do wykształcenia. W tym celu tworzą i wspierają systemy indywidualnej pomocy finansowej i organizacyjnej dla uczniów i studentów. Warunki udzielania pomocy określa ustawa.

Można by tak jeszcze cytować. Czy to cokolwiek wyjaśnia. Czy wyjaśnia bylejakość służby zdrowia, nierówność w edukacji, więzienia CIA w Polsce, afery, prawo tworzone pod dyktando lobbystów itd. ?!

[ Dodano: 20 Marzec 14, 10:32 ]
Wiadomość z "głównej" Onet.pl

http://wiadomosci.onet.pl/rzeszow/miele ... n-zl/ed0t5

Jak się wydawało niektórzy nasi radni mieli wątpliwości czy warto.

W Mielcu Kirchhoff inwestuje 24,6 mln PLN ( w ZCh minimum 84 mln PLN) w Mielcu 12 nowych miejsc pracy (w ZCh 21). Tam się tym chwalą u nas wietrzą spisek. :twisted:

Obrazek

Tytuł:
Forumowicz

Cytuj:
Że w pewnych sytuacjach Państwo nakłada na inwestora obowiązek pytania samorządu czy może zainwestować swoje własne pieniądze to już świadczy o (marnej wg. mnie) jakości prawa.
Dostrzegasz jednak, że w tym przypadku samorząd głosował nie to, czy inwestor moze zainwestować swoje pieniądze, lecz to, że zrzeka sie czasowo należnego podatku?

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Dostrzegasz jednak, że w tym przypadku samorząd głosował nie to, czy inwestor moze zainwestować swoje pieniądze, lecz to, że zrzeka sie czasowo należnego podatku?
Oczywiście, że dostrzegam. Ale pośrednio decydował o tym "czy inwestor może zainwestować swoje pieniądze" (może lepiej nie czy może ale czy zechce). Bez pomocy w postaci utworzenia SSE inwestor najprawdopodobniej nie zdecydował by się inwestować tu i teraz.
Czy się zrzeka należnego podatku ? Może niewielkiej części, może wcale ale na pewno w perspektywie dochody wzrosną z podatków również tych wynikających z podatków płaconych przez dodatkowo zatrudnionych, pieniądze wydane zostaną głównie tu w NS, ludzie nie zwiększą rzeszy korzystających z opieki społecznej itd.
W dyskusji na sesji niewiele było pytań ściśle dotyczących wpływów podatkowych, większość to pytania o ... ? (motywację i poziom merytoryczny chyba trafnie/nie trafnie opisaliśmy).

Obrazek

Tytuł:
Forumowicz

Tyle że, część zakładu jest w strefie a mowa jest o zatrudnieniu w strefie, nie w zakładzie.
Cytuj:
nie odnotowałem sprostowania o braku pieniędzy na święta i informacji o wypłacie w marcu rekompensaty za 2013 rok.

O ile sobie przypominam to na ostatnie święta żadnych pieniędzy nie było, więc nie ma co prostować.

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Tyle że, część zakładu jest w strefie a mowa jest o zatrudnieniu w strefie, nie w zakładzie.
? (Nie bardzo rozumiem, niby wiem o co w zdanie chodzi a jednak sensu jego napisania tu już nie bardzo. Coś ono wyjaśnia o czymś informuje ?)
Cytuj:
O ile sobie przypominam to na ostatnie święta żadnych pieniędzy nie było, więc nie ma co prostować.
Apelowałem do szanownych panów radnych o rzetelność w przekazywaniu informacji o sytuacji w ZCh jak widać apel można było rozszerzyć.

Zaprzecz lub nawet nazwij mnie podłym kłamcą ( :wink: ) jeśli 30 grudnia 2013 roku na konta wszystkich pracowników ZCh nie wpłynęły pieniądze (kilkaset złotych) gdzie w tytule przelewu było napisane "PENSJA ŚWIĄTECZNA".
Uprzedzając twoja ewentualną ripostę nigdzie nie napisałem "przed świętami". Czy fakt, że pieniądze wpłynęły zaraz po a nie chwilę przed spowodował, że odesłałeś je do ZCh ?

Obrazek

Tytuł:
Forumowicz

Cytuj:
? (Nie bardzo rozumiem, niby wiem o co w zdanie chodzi a jednak sensu jego napisania tu już nie bardzo. Coś ono wyjaśnia o czymś informuje ?)
Otóż zatrudnionych po za strefą można przesunąć na wydziały znajdujące się w strefie.
Wówczas rośnie zatrudnienie w strefie nie w fabryce.
Cytuj:
Zaprzecz lub nawet nazwij mnie podłym kłamcą ( ) jeśli 30 grudnia 2013 roku na konta wszystkich pracowników ZCh nie wpłynęły pieniądze (kilkaset złotych) gdzie w tytule przelewu było napisane "PENSJA ŚWIĄTECZNA".
A ja powtórzę jeszcze raz jeśli nie rozumiesz "przed 25 grudnia, czyli przed świętami nie było żadnych pieniędzy". A w tytule przelewu z 30 grudnia powinno być napisane
"PENSJA POŚWIĄTECZNA lub NOWOROCZNA"

Tytuł:
Forumowicz

Nie ma co się kłócić o drobiazgi, dla polskich katolików (których jest zdecydowana większość) wg. prawa "Okres Narodzenia Pańskiego trwa od I Nieszporów Narodzenia Pańskiego do niedzieli po 6 stycznia włącznie, zwanej Niedzielą Chrztu Pańskiego.", a więc 30 grudnia jest w okresie ŚWIĄTECZNYM .

Tytuł:
Forumowicz
Awatar użytkownika

Cytuj:
Otóż zatrudnionych po za strefą można przesunąć na wydziały znajdujące się w strefie. Wówczas rośnie zatrudnienie w strefie nie w fabryce.
Cytuj:
A ja powtórzę jeszcze raz jeśli nie rozumiesz "przed 25 grudnia, czyli przed świętami nie było żadnych pieniędzy". A w tytule przelewu z 30 grudnia powinno być napisane "PENSJA POŚWIĄTECZNA lub NOWOROCZNA"
To nic osobistego ale nie chce mi się polemizować z przytoczonymi przez Ciebie przykładami. Po pierwsze, nie jest to tematem głównym tego wątku. Po drugie wierzę w inteligencję czytających to forum i ich trafną ocenę który z nas ma więcej racji.

Obrazek

Forum zablokowane  Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+01:00